ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕΛΛΑΔΑΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ήττα για τον Ολυμπιακό σε… νεκρό χρόνο στην παράταση, προβάδισμα για την Μπαρτσελόνα

Σε ένα ματς που… έσπασαν καρδιές στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα μετά από φάουλ που δόθηκε στον Φιλίπ Πετρούσεφ υπέρ του Τζαμπάρι Πάρκερ σχεδόν με την εκπνοή της παράτασης και το σκορ ισόπαλο 80-80.

Ο Πάρκερ ευστόχησε στις δύο βολές (82-80), οι «ερυθρόλευκοι» στον ελάχιστο χρόνου που απέμενε απλά πέταξαν την μπάλα και οι «Μπλαουγκράνα» με την δεύτερη σερί νίκη τους, έκαναν το 2-1 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν ξανά αύριο Μεγάλη Πέμπτη (2/5, 19:45) στο φαληρικό στάδιο και σε περίπτωση νίκης των φιλοξενουμένων, η Μπατσελόνα προκρίνεται στο Φάινλα Φορ (24-26/5). Σε περίπτωση επικράτησης του Ολυμπιακού, η πρόκριση θα κριθεί στο πέμπτο και τελευταίο αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» την επόμενη εβδομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν κοντά στο 2-1 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών και με σερί 7-0 με δύο καλάθια από τους Μόουζες Ράιτ, Νάιντζελ Γουίλιαμς – Γκος και τρίποντο του Πετρουσέφ από τα εννέα μέτρα στο τέλος του χρόνου της επίθεσης, προηγήθηκαν με 69-63, 2’ και 3’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Ο Άλεξ Αμπρίνες με δύο τρίποντα μείωσε σε 71-69 με 1’ και 12’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου, ενώ μεσολάβησε καλάθια του Τόμας Γουόκαπ και μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Νίκολα Κάλινιτς, 15’’ πριν την λήξη, ο Νίκολας Λαπροβίτολα μετά από διείσδυση ισοφάρισε σε 71-71 και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση, η οποία κρίθηκε τελικά από τις βολές του Πάρκερ.

Ο Ολυμπιακός είχε 7/26 τρίποντα και οι νικητές 11/25.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2), Γουίλιαμς-Γκος 9, Ράιτ 16, Κάνααν, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8, Πίτερς 8 (2), Πετρούσεφ 18 (1), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16, Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (1), Σατοράνσκι 13 (2), Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 12 (2), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (3 τριπ., 9 ριμπ.), Γιοκουμπάιτις.